Ząbkowanie

WAŻNE!

  • Podczas ząbkowania należy zwracać szczególną uwagę, aby niemowlak nie uderzył dziąsłami o nic twardego! Poza silnym bólem może to także spowodować bolesne krwiaki, które bardzo łatwo zainfekować.

  • Podczas ząbkowania nie powinniśmy dopuścić do przeziębienia ani innych infekcji, gdyż może to spotęgować i zaostrzyć przykre dolegliwości.

 

...ból nie ustępuje?

W takiej sytuacji dziąsła malucha można posmarować żelem o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

...mocno się ślini?

Zakładajmy szkrabowi miękkie śliniaczki, które pochłoną spore ilości wydzielanej śliny. Delikatnie osuszajmy także mokrą od śliny buzię dziecka, ponieważ jej nadmiar może spowodować pękające zaczerwienienia skóry wokół ust (jeżeli mimo wszystko do nich dojdzie, nakładajmy na nie łagodzące i nawilżające kremy dla dzieci).

...wkłada rączki do buzi?

Oprócz bólu dziecko odczuwa także uporczywe swędzenie, którego nie jest w stanie załagodzić nawet ciągłe wkładanie do buzi paluszków. Utaj nasza rola, aby zapewnić maluchowi odpowiednie gryzaki, dzięki którym swędzenie będzie mniej uporczywe.

...ma problemy z jedzeniem?

Postarajmy się przygotować w tym czasie dania, które nie będą wymagały od malucha podczas jedzenia specjalnego wysiłku w rozdrabnianiu.

...problem ze snem?

Dolegliwości związane z wyrzynaniem się ząbków bywają dla dziecka naprawdę przykre i nieprzyjemne. W związku z tym może ono mieć problemy ze snem i zasypianiem. Ból towarzyszący procesowi ząbkowania lekarze przyrównują do bólu zepsutego zęba, domagającego się leczenia lub wyrwania, więc nie dziwmy się, że maluszek co chwilę budzi się z płaczem. Aby temu zaradzić i ulżyć dziecku w cierpieniu, możemy podać mu przed snem paracetamol w czopku lub syropie lub leki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu. Pomocne mogą okazać się także: herbatka z melisy, krople doustne lub lek homeopatyczny (na receptę). Swój wybór warto skonsultować z lekarzem, pod którego opieką znajduje się dziecko. Najważniejsza jest jednak nasza miłość, cierpliwość i zrozumienie okazywane dziecku. My jako rodzice najlepiej potrafimy ukoić dziecięce smutki i ukołysać do snu nasze rozżalone maleństwa. Maluch potrzebuje teraz naszej uwagi i czułości bardziej niż kiedykolwiek, więc starajmy się dać mu to, czego pragnie, ułatwiając mu w ten sposób przetrwanie tego trudnego etapu.

...kiedy ucho boli?

Zdarza się, że maluszkowi dokucza ból ucha - najczęściej dolegliwość ta występuje przy wyrzynaniu się zębów trzonowych. Ból dziąsła, spowodowany wyrzynającym się zębem, promieniuje do policzków i uszu, wywołując ból. Dziecko może wtedy pociągać lub szarpać za ucho, demonstracyjnie pokazując nam, co mu dolega. Jednak takie same objawy obserwuje się przy zapaleniu ucha, więc warto skonsultować się z lekarzem, aby je wykluczyć.

 

KIEDY DO STOMATOLOGA?

Pierwszy raz do dentysty wybierzcie się, kiedy maluchowi wyrznie się pierwszy ząb- specjalista obejrzy go i doradzi jak dbać o higienę mleczaków. Do stomatologa warto, wybrać się także wtedy, kiedy dziecko w wieku 16-18. miesięcy nadal nie ma ani jednego ząbka.

Najtrudniejsze są 3 dni

Zazwyczaj ząbkowanie następuje w odstępach trzydniowych:
- pierwszy okres to wyrzynanie ząbka,
- później przebijanie przez dziąsło,
- następnie okres po pokazaniu się ząbka.

Zazwyczaj najgorszy okres dla dziecka, to przebijanie się ząbka przez dziąsło.

Dlaczego ząbkowanie jest bolesne?

Rosnący ząbek przeciska się przez ciasny otwór kostny sprawiając ból naszemu maluszkowi, czasem bardzo dotkliwy. Bywa jednak, że wyrzynanie się pierwszych ząbków przebiega bezboleśnie, a problem ten może pojawić się przy wyrzynaniu czwórek i piątek. Ból najbardziej dokucza dziecku podczas ssania i w nocy. Napór wyrzynającego się ząbka na tkankę łączną i kostną, może wywołać również lekki stan zapalny z gorączką do 38 stopni Celsjusza. W tym wypadku podajmy mu środek dla dzieci obniżający temperaturę ciała, dostępny w czopkach, żelu lub w syropie. Jednak, jeżeli temperatura dziecka przekracza 38 stopni Celsjusza należy niezwłocznie skonsultować się z pediatrą.

Kiedy ząbkowującemu dziecku potrzebna jest pomoc lekarza?

Skonsultuj się z pediatrą, jeśli:

  • dziecko ma gorączkę,
  • w buzi pojawił się nalot,
  • dziecko kaszle lub pociera uszko,
  • ma biegunkę lub wymiotuje.
  • Skonsultuj się ze stomatologiem, jeśli:
  • ząbek pojawił się w pierwszych tygodniach życia,
  • zęby zachodzą na siebie,
  • półtoraroczny maluszek nie ma jeszcze ani jednego ząbka.

Czego nie należy robić

- Nie podawaj dziecku ząbkującemu żadnych środków uspokajających ani nasennych czy też przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem.
- Nie masuj dziąseł dziecka gazikiem nasączonym alkoholem.
- Nie podawaj ząbkującemu maluszkowi zimnej marchewki lub skórki chleba. Choć nie ma on ząbków, może przypadkowo odgryźć kawałek i zakrztusić się.