Endodocja

PODSTAWOWE INFORMACJE
Endodoncja popularnie zwana leczeniem kanałowym polega na usunięciu miazgi zęba (małe naczynie) i nerwu oraz bardzo dokładnym, szczelnym wypełnieniu pustego kanału korzeniowego odpowiednim materiałem. W naszej klinice leczeniem kanałowym zajmuje się lekarz endodonta - specjalista od leczeń kanałowych, który swoją wiedzę i umiejętności stale doskonali na kursach w kraju i zagranicą.

* Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest leczenie kanałowe. Wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich (od 0,06 do 0,40 mm) narzędzi piłująco-penetrujących. W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia wykorzystuje się lupy operacyjne oraz endometry. 
 
WSKAZANIA
Leczenie endodontyczne stosujemy, gdy mamy do czynienia z zainfekowaną miazgą. Do stanu takiego może doprowadzić: pęknięcie zęba, głęboki i rozległy ubytek, kilkukrotne leczenie zęba lub jego złamanie. Niestety nawet niewielki uraz może spowodować zniszczenie miazgi. Jeśli infekcja miazgi nie zostanie leczona może stać się przyczyną bólu lub prowadzić do powikłań, np. ropnia. Głównymi objawami zapalenia miazgi są: ból spontaniczny lub pulsujący, utrzymujący się przez dłuższy czas, nadwrażliwość na ciepło i zimno, odczuwanie bólu w trakcie nagryzania, rozległy ubytek próchnicowy, uraz doprowadzający do uszkodzenia miazgi, przebarwienie zęba na ciemny kolor, obrzęk i bolesność błony śluzowej i okolicznych tkanek miękkich.
 
* Lupy endodontyczne umożliwiają operatorowi wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów, endometry zaś to elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Następnie kanały wypełniane są za pomocą gutaperki oraz tzw. sealerów czyli uszczelniaczy. Równolegle w leczeniu z lupami i endometrem stosowana jest diagnostyka RTG.
 
* Leczenie endodontyczne jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchnicowych, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba, ze wskazań protetycznych - przed wykonaniem korony lub mostu.
Przeciwwskazaniami do leczenia endodontycznego są osoby z grupy ryzyka (choroby serca, naczyń, zaburzenia metaboliczne), osoby ze złą higieną jamy ustnej oraz brakiem motywacji.
 
Osobom objętym ubezpieczeniem zdrowotnym Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje leczenie endodontyczne wszystkich zębów przednich (wszystkie siekacze oraz kły). Leczenie zębów przedtrzonowych oraz trzonowych jest pełnopłatne. Osoby, które nie ukończyły 18. roku życia mają leczenie kanałowe wszystkich zębów poza zębami wielokorzeniowymi z zakażonym kanałem bezpłatne.
 
 
 
Nowoczesne metody stosowane w naszym gabinecie to:
 
- leczenie kanałowe 
- wypełnianie kanałów 
- udrażnianie zobliterowanych kanałów,
- usuwanie złamanych narzędzi z kanałów.
 
 
* Źródło Wikipedia