Periodentologia


Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką, leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

WSKAZANIA
Do leczenia periodontologicznego kwalifikują się następujące objawy:

  • zaczerwienienie dziąseł

  • krwawienie dziąseł

  • odsłonięcie szyjek zębowych

  • nadwrażliwość

  • rozchwianie zębów (mogące prowadzić do ich utraty)

STOSOWANE ROZWIĄZANIA I PRZEBIEG LECZENIA

SKALING
Zabieg polega na usunięciu złogów nazębnych przy pomocy energii drgań ultradźwiękowych skalera. Zabieg wykonuje wykwalifikowana i doświadczona asystentka stomatologiczna. Trwa on od 15- 30 minut w zależności od ilości kamienia. Jest zabiegiem bezbolesnym. Po zabiegu pacjent wraca do codziennych czynności bez żadnych ograniczeń.

PIASKOWANIE
To skierowanie na całą powierzchnię zębów, specjalnie preparowanego piasku, pod wysokim ciśnieniem. Drobinki te dokładnie, a zarazem bezpiecznie oczyszczają i wygładzają szkliwo zębów. W czasie piaskowania płytka nazębna zostaje usunięta w niemalże 100 %.
Tak oczyszczone zęby zaleca się poddać zabiegowi fluoryzacji w celu wzmocnienia i zabezpieczenia ich szkliwa.

Periodontologia

Zęby naszego pacjenta przed oraz po zabiegu pełnej higienizacji jamy ustnej. U pacjenta wykonano skaling, piaskowanie oraz fluoryzację.

KIRETAŻ OTWARTY
Oczyszczenie korzenia zęba z kamienia, a następnie uzupełnienie brakującej tkanki specjalnym materiałem (sztuczną kością). Dzięki temu zabiegowi przyzębie zostaje wyleczone co z kolei zmniejsza ruchomość zębów.

KIRETAŻ ZAMKNIĘTY (poddziąsłowy)
Stosowany w przypadku obecności kieszonek przyzębnych. Zabieg polega na oczyszczeniu kieszonki przyzębnej z kamienia oraz bakterii, dzięki czemu eliminuje się powstały stan zapalny.

SZYNOWANIE ZĘBÓW
Zabieg stosuje się w celu unieruchomienia grupy zębów, które uległy rozchwianiu w wyniku m. in. paradontozy. Polega on na przytwierdzeniu do wypreparowanych zębów siatki (szyny) wykonanej z włókien. Wzmocnienie siatką włóknistą pozostawia się do momentu usunięcia ruchomości zębów.

ZALECENIA PO LECZENIU- INSTRUKCJE DLA PACJENTA
Zaleca się wstrzymanie od spożywania napojów i pokarmów godzinę od czasu zakończenia zabiegu.

PROFILAKTYKA
W przypadku problemów z dziąsłami profilaktyka odgrywa kluczową rolę. Bardzo ważne jest regularne (co najmniej raz w roku) wykonywanie profesjonalnego zabiegu oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym.
Nie bez znaczenia pozostają również sposoby w jakich szczotkujemy zęby oraz dobór i częstotliwość wymiany szczoteczki do zębów, a także rodzaju pasty i płynu do higieny jamy ustnej.