Mały leksykon

Mały leksykon pielęgnacji zębów niemowląt i dzieci

Szczoteczka do zębów nakładana na palec

Specjalny kształt silikonowej szczoteczki zakładanej na palec umożliwia pełną kontrolę i delikatne jej stosowanie. Część myjąca szczoteczki wykonana jest z miękkich spłaszczonych "słupków", które nie ranią dziąsła dziecka, lecz je łagodnie masują. W ten naturalny i przyjazny sposób,bez doznania przykrego uczucia ciała obcego, można dokładnie czyścić ząbki niemowląt.

Lakierowanie.

Polega na pokryciu ząbków lakierem fluorowym. Po kilku godzinach cząsteczki fluoru wbudowują się w szkliwo zęba i utwardzają go. Mleczaki stają się bardziej odporne na próchnicę. W dniu zabiegu nie podawaj dziecku nic kwaśnego i słodkiego, a po nim nie może jeść i pić przez dwie godziny.

Lapisowanie.

Lekarz pokrywa dotknięte próchnicą ząbki preparatem ze związkami srebra. Choć mleczaki nie wyglądają po zabiegu zbyt estetycznie (bo chore miejsca barwią się na czarno), to próchnica zostaje zatrzymana. Aby lapisowanie było skuteczne, konieczne są trzy wizyty mniej więcej co tydzień. Po zabiegu maluch nie może jeść ani pić przez dwie godziny.

Fluor i fluoroza zębów

Fluor występuje w naturalnej postaci soli mineralnych i zaliczany jest do ważnych dla życia pierwiastków śladowych. Zwielokrotnione przyjmowanie fluoru, np. przez przyjmowanie odpowiednich dla wieku tabletek fluorowych i jednoczesne łykanie fluorowej pasty do zębów (w trakcie mycia zębów), może prowadzić do przedawkowania fluoru. W konsekwencji  moga wystąpić plamy na stałych zębach (fluoroza zębów).

Poziom pH - stopień poziomu kwasów w ślinie

Neutralne pH flory jamy ustnej odpowiada za równowagę twardości zębów i odwapnienie. Gdy po spożyciu produktów zawierających cukier bardzo obniża się neutralny poziom pH, wówczas utworzone kwasy wypłukują minerały ze szkliwa zębów i wnikają w ich powierzchnię.

Materiał czyszczący

Materiał czyszczący mechanicznie usuwa osad nazębny. Żel krzemowy stosowany w paście do zębów nenedent został opracowany odpowiednio do pielęgnacji zębów mlecznych z najniższą wartością ścierania. Wartość ścierania określa tak zwaną ścieralność pasty do zębów. Im wyzsza jest ta wartość, tym silniejsze jest ścieranie.

Remineralizacja

Szkliwo zębów poddawane jest stale utwardzaniu i odwapnianiu. Utwardzanie zębów zachodzi dzięki stałemu dostarczaniu minerałów w ślinie, natomiast odwapnienie ma miejsce szczególnie wskutek działania bakterii produkujących kwasy.

Substancja spieniająca

W produkcji past do zębów używa się często substancję powierzchniowo czynną laurylosiarczan sodu. Użycie tego dodatku jest sporne, ponieważ ta substancja spieniająca może podraznic błony śluzowe jamy ustnej. We wszystkich pastach do zębów nenedent rezygnuje sie z tego dodatku.

Ksylitol

Ksylitol jest substancją cukrową, która występuje w roślinach. Zmniejsza wytwarzanie szkodliwych dla zębów kwasów z cukrów występujących w pożywieniu, hamując w ten sposób rozwój bakterii we florze jamy ustnej, które powodują próchnicę. Ogranicza to tworzenie się osadu na zębach oraz zmniejsza jego zdolność do przylegania na szkliwie. Ponadto ksylitol wspomaga remineralizację szkliwa zębów. W paście do zębów skutecznie hamuje próchnicę przy stężeniu od 10%

Osad nazębny (płytka nazębna)

Osad nazębny (lub płytka nazębna) jest to nagromadzenie na zębach bakterii przenikających do śliny z resztkami pożywienia i minerałami. Cukier zawarty w pożywieniu jest zamieniany przez bakterie w kwasy, które atakując powierzchnię zębów prowadzą do powstania próchnicy.