Ciąża- profilaktyka

ZADBAJ O ZĘBY!

Na liście dolegliwości ciążowych można znaleźć problemy z zębami. Ale przyszła mama wcale nie jest na nie skazana.

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się słyszeć,że ciąża powoduje odwapnienie zębów przyszłej mamy. Na szczęście możesz tę opinie włożyć między bajki. Składniki mineralne potrzebne do rozwoju dziecka nie są czerpane z tkanek zębów ciężarnej kobiety, nawet wtedy, gdy jej dieta jest zbyt uboga. Jednak przekonanie, że ciąża wpływa na stan uzębienia, jest słuszne. Zmiany hormonalne, które zachodzą w czasie ciąży, są odpowiedzialne za rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie ich kruchości. Nic dziwnego, że dziąsła, które są przecież mocno ukrwione, stają się wtedy czerwone, opuchnięte i nadwrażliwe, co utrudnia szczotkowanie zębów, zwłaszcza w rejonie kieszonek dziąsłowych. Skutkiem tej przypadłości może być stan zapalny i krwawienie dziąseł.

Szkodliwa dla zębów bywa także inna dolegliwość ciążowa, uporczywe wymioty, które bombardują zęby zwiększoną ilością kwasów, co z kolei może demineralizować szkliwo i sprzyjać powstawaniu ubytków.

Ryzyko próchnicy rośnie również wtedy, gdy przyszła mama odczuwa nieprzepartą ochotę na ciągłe podjadanie lub nie dość sumiennie dba o higienę jamy ustnej.

Ważna higiena

Spod obrzękniętych dziąseł trudniej usunąć płytkę bakteryjną, lecz zrezygnowanie z tego zabiegu zwiększyłoby tylko dolegliwości. Im większy kamień nazębny tym łatwiej o stan zapalny dziąseł i ich krwawienie. Dlatego trzeba starannie czyścić przestrzenie trudno dostępne- najlepiej pomocą specjalnej nici (nitkowanie szczelin przy wrażliwych dziąsłach musi być jednak bardzo delikatne).

Jeśli niepokoi cię nasilone krwawienie dziąseł, poradź się stomatologa. Powinien zalecić ci dodatkowe środki w postaci żeli i płukanek antyseptycznych.

Dobroczynna dieta

Staraj się jeść produkty naturalne bogate w witaminę C (pożeczki, truskawki, kiwi, cytrusy), która wzmacnia naczynia krwionośne. Jednak po każdym owocowym posiłku umyj zęby lub choćby wypłucz usta wodą (częste jedzenie owoców zwiększa ryzyko próchnicy). Pamiętaj też, żeby bez porozumienia z lekarzem nie sięgać po syntetyczną witaminę C. Unikaj podjadania zwłaszcza słodyczy, które tworzą doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Jeśli po posiłku nie możesz umyć zębów, żuj gumę bez cukru. Wzmaga ona produkcję śliny, która naturalnie oczyszcza zęby i zobojętnia kwasy wydzielane przez bakterie.

 

POMOCNY DENTYSTA

Najlepiej skontrolować zęby jeszcze przed zajściem w ciąże- wyleczyć ubytki i regularnie czyścić kamień nazębny.

Także podczas ciąży warto zaplanować kontrolne wizyty u stomatologa. I nie unikać spotkania z nim, gdy boli ząb. Dentysta znajdzie przyczynę i zaproponuje ci bezpieczne leczenie. Jeśli uzna, że potrzebne są bardziej inwazyjne zabiegi, np. Z zakresu chirurgii stomatologicznej, skonsultuje to z ginekologiem. Nie ma przeciwwskazań do zastosowania znieczulenia u kobiety z ciąży niezagrożonej- po prostu podaje się jej preparat jak najmniej toksyczny i zawierający zmniejszoną ilość adrenaliny, która w większej ilości mogłaby wywołać przedwczesne skurcze macicy. Znacznie niebezpieczniejszy niż odpowiednie znieczulenie jest silny ból spowodowany stanem zapalnym zęba i związany z tym stres. Dlatego stany zapalne zębów trzeba leczyć natychmiast, a najlepiej im zapobiegać.

UWAGA NA APARAT

Jeśli nosisz na zębach aparat stały, musisz szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Aparat zwiększa bowiem ryzyko próchnicy. W aptekach można bowiem kupić specjalne szczoteczki i nici przeznaczone dla osób używających aparatów stałych. Ortodonta powinien Ci wyjaśnić, jak ich używać. Warto też rozważyć zakup irygatora, który ułatwi oczyszczanie aparatu. Jeśli dopiero planowałaś założenie aparatu, rozważ odłożenie tego projektu na jakiś czas.


 

Pewne zabiegi diagnozowania i leczenia stomatologicznego są zabronione przez cały okres ciąży!


Zabiegi niewwzkazane:

Należy do nich wykonywanie zdjęć rtg. Gdy jest to absolutnie konieczne, najlepiej zastosować metodę radiowizjografii, polegającą na wykonaniu zdjęcia z wykorzystaniem sensora, który przekazuje obraz do komputera (dawka promieniowania jest wtedy minimalna). W czasie ciąży warto się również wstrzymać z usuwaniem z zębów wypełnień z amalgamatu (szczególnie dużej liczby), gdyż podczas tego zabiegu wydziela się nieznaczna ilość toksycznej rtęci. Należy również unikać zakładania amalgamatowych wypełnień. Ciąża stanowi przeciwwskazanie do zastosowania lasera i ozonu jako metod leczenia próchnicy.

Dlatego zawsze na początku wizyty informuj lekarza, że spodziewasz się dziecka.