Regeneracja zębodołu, wyrostka i bazy kostnej

REGENARACJA ZĘBODOŁU , WYROSTKA I BAZY KOSTNEJ


PROFILAKTYKA

Po usunięciu zęba powinno się jak najszybciej zastąpić brakujący korzeń implantem zębowym. Dzięki temu mamy pewność, że kość w tym miejscu nie będzie zanikać. Bądź od razu po ekstrakcji zasypać zębodół materiałem kościotwórczym i przykryć membraną zapewnia wytworzenie w tym miejscu kości.

PODSTAWOWE INFORMACJE

Najczęstszym utrudnieniem przy wprowadzeniu implantu jest zbyt mała ilość kości. Dostępne obecnie technologie pozwalają zwiększyć objętość tkanki kostnej do odpowiednich rozmiarów umożliwiających wprowadzenie implantu i odtworzenie na nim brakującego zęba.

WSKAZANIA

Uzupełnienie braków tkanek kostnych wynikłych na skutek:

  • zaniku kości po zabiegach ekstrakcji zębów

  • osteoporozy

  • długoczasowego noszenia protez ruchomych

  • uwarunkowań genetycznych

  • zaburzeń gospodarki wapniowo– fosforanowej



STOSOWANE ROZWIĄZANIA

W zabiegach regeneracyjnych gdy potrzebny jest dodatkowo materiał kostny mamy do dyspozycji kość własną - pochodzenia autogennego (autoprzeszczepy) lub specjalne biomateriały.

DIAGNOSTYKA

W celu określenia poziomu zaawansowania zaniku kostnego pacjenta, wykonuje się zdjęcie pantomograficzne (RVG) a także ewentualnie badanie tomograficzne (CT).

PRZEBIEG LECZENIA

Zabieg Sterowanej Regeneracji Kości polega na zwiększeniu jej ilości . W miejscu zaniku kości wprowadza się pod dziąsło specjalny materiał( np biomateriał Bio- oss, produkowanym przez firmę Geistlich), który stymuluje proces podobny do naturalnego zrastania się dwóch części złamanej kości. Kość pacjenta wrasta w strukturę materiału, zwiększając swoją objętość.
W celu odbudowy powierzchni kości można wykorzystać kość własną (przeszczep autogeniczny).

ZALECENIA PO LECZENIU- INSTRUKCJE DLA PACJENTA

Zalecenia dotyczące dnia zabiegu
Niżej opisane zalecenia opisują wszelkie ograniczenia pacjenta wynikające z przeprowadzonego zabiegu.

  • pacjent trzyma zagryziony opatrunek chirurgiczny przez około godzinę po zabiegu

  • okolicę implantowaną pacjent okłada zimnym kompresem do 12-24 godzin po zabiegu, bez uciskania przestrzeni suplementowanej(również następnego dnia)

  • tego dnia nie wolno przyjmować żadnych ciepłych i twardych posiłków

  • w ciągu najbliższych dni po zabiegu, pacjent powinien ograniczyć aktywność fizyczną

  • w okresie wgajania materiału przeszczepowego nie wolno naciskać jego powierzchni, by ich nie przesuwać. Tak jak przy gojeniu złamanych odłamów kostnych mobilność ich zaburza prawidłowe gojenie.

PROFILAKTYKA

W przypadku zaniku kostnego wynikłego w skutek predyspozycji genetycznych nie jest łatwo mówić o profilaktyce. Jednak zdecydowana większość zaników spowodowana jest nieleczoną chorobą przyzębia, długotrwałym noszeniem protez ruchomych lub brakiem pojedynczych zębów.  W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsza implantacja.

Przypominamy że warunkiem powodzenia leczenia i zachowania gwarancji jest odbywanie w naszych gabinetach wizyt kontrolnych minimum co 6 miesięcy.