Profilaktyka

Uczulamy, aby nie lekceważyć takich objawów jak:

  • wrażliwość na zimno i ciepło oraz słodki i kwaśny smak,
  • tkliwość przy żuciu lub szczotkowaniu,
  • przykry zapach z ust,
  • ból zębów.

 

STOSOWANE ROZWIĄZANIA

Nieleczona próchnica wielokrotnie prowadzi do utraty zęba, dlatego tak ważne jest zapobieganie oraz leczenie już powstałej.
W zależności od głębokości i rozległości próchnicy stosujemy następujące rozwiązania:
metody bezinwazyjne- stosowanie preparatów fluorowych takie jak żele i lakiery (reminalizujące szkliwo i zębinę) oraz metody inwazyjne-opracowanie i wypełnienie ubytków popróchnicowych materiałem kompozytowym.
Metody bezinwazyjne charakteryzują się tym, iż powinny być wykonywane systematycznie, w określonych odstępach czasu.

Po zabiegach bezinwazyjnych (lakierowaniu, fluoryzacji) zaleca się, by nie spożywać pokarmów i napojów przez godzinę.

Jak szczotkować zęby?
Technikę szczotkowania dobierze najlepiej dla nas lekarz stomatolog. Ważne, by zęby były szczotkowane minimum 3 minuty, najlepiej po każdorazowym spożyciu posiłku lub słodzonego napoju.
Oprócz szczotkowania zębów, należy je również oczyszczać. Do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych zalecamy nici dentystyczne, wykałaczki, irygatory.

 

 

http://www.tesco.pl/pielegnuj-urode/images/porady-sezonowe/jama-ustna/jak-szczotkowac.gif

 

 

Nici dentystyczne:

Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nicią do zębów zapobiega powstawaniu próchnicy, chorobom dziąseł i nieprzyjemnemu zapachowi z ust.

Resztki pokarmu oraz bakterie odkładają się wokół każdego zęba. Włosie nawet najlepszej szczoteczki do zębów ma utrudniony dostęp do wąskich przestrzeni międzyzębowych. Zalegające w nich resztki pokarmu są rozkładane przez bakterie, w wyniku czego powstają kwasy, niszczące zęby oraz substancje wywołujące zapalenie dziąseł.

Używanie nici jest skuteczną i wypróbowaną metodą oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, zalecaną przez stomatologów do codziennego stosowania.

Sposób użycia:

1. Oderwij około 40cm nici i nawiń na środkowe palce obydwu rąk.

2. Za pomocą palców wskazujących i kciuków delikatnie wprowadź nić między zęby.

3. Przeciągaj nić w górę i w dół po powierzchniach stycznych zębów, również poniżej linii dziąseł, tak aby oczyścić całą przestrzeń międzyzębową.

4. Kolejne przestrzenie międzyzębowe czść używając świeżego odcinka nici, każdorazowo przewijając nić z jednego palca na drugi.

 

 


http://www.harrisdent.pl/img/profilaktyka/wybor_nitka.jpg

 

 

Lakowanie

– zabieg profilaktyczny wykonywany w zdrowych lub prawie zdrowych zębach stałych i mlecznych. Polega na pokryciu specjalnym preparatem-lakiem szczelinowym,

szczelin i zagłębień w zębach. Tak zabezpiecza się miejsca prawie niedostępne do oczyszczania, tam gdzie najczęściej rozwija się próchnica. Lak szczelinowy może zawierać fluor

i może występować w wielu kolorach. Fluor zwiększa odporność zębów na próchnicę, nasila ich mineralizację i wzmacnia szkliwo, dzięki czemu zęby stają się bardziej odporne na

działanie kwasów. Kolory dają dzieciom wiele radości i uprzyjemniają wizyty u stomatologa.

Lakowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy nawet w 90%!

Dzięki lakowaniu eliminuje się możliwość rozwoju próchnicy w trudno dostępnych miejscach. Gładka powierzchnia zębów umożliwia łatwiejszą higienę jamy ustnej.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Złe nawyki higieniczne, duże ilości słodyczy i zbyt rzadkie wizyty u dentysty - to jedne z wielu przyczyn fatalnego stanu zębów polskich dzieci.

Stomatolodzy alarmują, że ponad 90% dzieciw Polsce w wieku przedszkolnym i szkolnym ma próchnicę!!

                                                                                                                                                                                                 

 

Mira-2-Ton

Rodzice i wychowawcy wciąż mają problem z zachęceniem dzieci do regularnej i dokładnej pielęgnacji zębów. Polecamy w tym celu Środek do motywacji mycia zębów. Z powodzeniem stosowany w praktyce stomatologicznej, uwidacznia osad nazębny. Stary osad wybarwia na kolor ciemnoniebieski, nowy na kolor różowy. Zabarwienie można szybko i bez problemu usunąć podczas mycia zębów. W składzie tylko składniki spożywcze, nie zawiera erytrozyny.

Skład: 
Aqua, Sodium Benzoate, Potassium, Sorbate, C.I. 45410, C.I. 42090. 

Mira-2-Ton, płyn do identyfikacji osadu Środek do motywacji mycia zębów. Z powodzeniem stosowany w praktyce stomatologicznej, uwidacznia osad nazębny. Stary osad wybarwia na kolor ciemnoniebieski, nowy na kolor różowy. Zabarwienie można szybko i bez problemu usunąć podczas mycia zębów. W składzie tylko składniki spożywcze, nie zawiera erytrozyny.